Kursy i certyfikaty

Kursy i certyfikaty — czy warto poświęcać im czas, poszukując pracy?

Pytanie zawarte w nagłówku zadaje sobie wiele osób przygotowujących się do zmiany pracy, lub aktywnie poszukujących nowego zatrudnienia. Przeglądając oferty pracy w różnych branżach – od IT, przez pracę biurową, kończąc nawet na gastronomii – wielokrotnie natknąć się można na informację o wymaganych dodatkowych kursach czy certyfikatach.

Czy kursy i szkolenia w CV to coś, co zadecyduje o tym, czy otrzymamy naszą wymarzoną pracę? Trudno na to odpowiedzieć – prawdą jest to, że pracodawcy mogą po prostu odrzucić nasze podanie, jeżeli nie będzie w nim zawartych kursów, których wymagają czy poszukują. Jednak warto postawić na takie podnoszenie swoich kwalifikacji z kilku względów, przez które przejdziemy w tym tekście!

Robienie przypadkowych kursów nie jest kluczem do sukcesu – zanim zaczniesz przeznaczać na to swój czas, zacznij od odpowiedniego rozeznania i sprawdzenia, z jakimi dodatkowymi wymaganiami spotkać się można na pożądanych przez ciebie stanowiskach. Z drugiej strony warto też zainteresować się innymi kursami, o czym napiszemy w dalszej części tekstu – zamykanie się tylko na 1-2 szkolenia nie zawsze jest dobrym pomysłem!

Pamiętaj też, by zawsze kierować się aktualnymi trendami w branży – przykładowo, wiele zawodów bacznie obserwuje szybki rozwój sztucznej inteligencji, więc podjęcie kursu związanego z AI może zaprocentować teraz, a także w niedalekiej przyszłości.

To jednak nie wszystko. Kursy pozwolą ci też:

 • Certyfikaty sprawią, że nasze CV będzie wyglądać lepiej – to szczególnie pomocne może być w przypadku osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Osoby młode, które dopiero co skończyły studia, zwykle nie mogą pochwalić się doświadczeniem w branży. Umieszczając w CV nasze dodatkowe kwalifikacje, potwierdzone certyfikatami, na pewno zwiększymy szansę na otrzymanie pracy, nawet bez wcześniejszego doświadczenia na danej pozycji.
 • Zdobyć nowe umiejętności – odpowiednie kursy mogą stanowczo zwiększyć twoje umiejętności, na przykład w posługiwaniu się programami z pakietu Office. To obecnie jeden z najczęściej pojawiających się wymogów w wielu różnych zawodach, od księgowej po logistyka, więc dobra znajomość tych narzędzi będzie dużym benefitem dla ciebie!
 • Pracodawcy cenią sobie znajomość języków – jeżeli znasz jakiś język dobrze, świetnym pomysłem może być wyrobienie certyfikatu językowego. Taki dokument potwierdza biegłość językową, co może przydać się w firmach zagranicznych, lub takich, które poszukują pracowników do kontaktu z klientami z całego świata
 • Uniwersalne kursy mogą sprawdzić się w każdym zawodzie – wiele umiejętności może być ceniona w nawet nieoczywistych firmach. Zdolności graficzne – na przykład obsługa takich programów jak Photoshop czy Adobe – lub proste umiejętności kodowania mogą sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach i na różnych stanowiskach. Dzięki poznaniu tych urządzeń i uzyskaniu z nich odpowiedniego certyfikatu będziemy mogli zyskać nowe funkcje w firmie, które następnie mogą się wiązać z dodatkowymi zarobkami.

Zalet wymieniać można tak naprawdę w nieskończoność – rozwój przy pomocy dodatkowych szkoleń to coś, czym interesować się powinien każdy na rynku pracy!

Zdawanie certyfikatów i kursów może mieć wiele zalet w trakcie naszej pracy:

 • Odpowiedni kurs może pomóc nam w naszej aktualnej pracy – nawet jeżeli nie planujemy zmieniać miejsca zatrudnienia, dodatkowy certyfikat może pomóc na przykład w otrzymaniu podwyżki czy awansu.
 • Dobre certyfikaty i kursy pozwolą także zabezpieczyć swoją pozycję w firmie – jeżeli będziesz osobą z dużym doświadczeniem, a dodatkowo z wyróżniającymi się certyfikatami, na pewno twoja pozycja w firmie stanie się mocniejsza. W przypadku zwolnień pracodawcy zwykle pozbywają się osób z gorszymi umiejętnościami – a ty, do takich osób nie będziesz się zaliczać!
 • Łatwiej się przebranżowić – niektóre zawody niestety wymierają, lub cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem. Wiele firm coraz częściej przenosi się też do sieci, dlatego poprawiając swoje kwalifikacje kursami, możemy zmniejszyć ryzyko, że w niedalekiej przyszłości pozostaniemy bez pracy.
 • Branie udziału w kursach to też szansa na nawiązanie nowych kontaktów – to również może być spora wartość dodatnia każdego kursu: poznanie doświadczonych osób, często prowadzących własne firmy lub będące ich częścią może przerodzić się w szansę zmiany pracy.
 • Posiadanie certyfikatów może też wpłynąć na naszą pewność siebie – niektóre kursy przyjmują formę spotkań-wykładów ze specjalistami. Takie spotkanie może poszerzyć naszą wiedzę i sprawić, że staniemy się pewniejsi siebie – nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym.

Na początku naszego tekstu sugerowaliśmy, by wybierać kursy zgodne ze swoim zawodem, oraz takie, które pomogą w rozwijaniu kwalifikacji. Do tego, o czym również już pisaliśmy, warto zastanowić się też nad ogólnym poszerzeniem naszych umiejętności, szukając kursów, które dadzą nam wiedzę i doświadczenie przydatne w wielu różnych zawodach.

Wybierając się na kurs, trzeba przygotować się na jeszcze jedną rzecz: większość z nich jest płatna. Dlatego właśnie koniecznie przed rozpoczęciem takiego, a właściwie jeszcze przed opłaceniem, należy wykonać dobry research. Co mamy na myśli?

 • Sprawdź zawsze, jaki jest dokładny koszt szkolenia i czy nie zawiera ono żadnych dodatkowych, ukrytych opłat, na przykład za wystawienie certyfikatu. Niestety niektóre firmy stosują takie zagrywki, by pobrać więcej pieniędzy od osób, które uczęszczają na kurs.
 • Zobacz, co dokładnie oferuje ci szkolenie – przykładowo, czy w jego trakcie otrzymasz dostęp do niezbędnych narzędzi, czy otrzymasz dodatkowe pomoce umożliwiające rozwój, a także, czy na kursie weźmiesz udział w części praktycznej. Sama teoria często nie wystarcza, by odpowiednio podnieść nasze kwalifikacje i wiedzę.
 • Czy po kursie możesz liczyć na wsparcie? Niektóre firmy oferujące szkolenia dla pracowników dają „gwarancję” pomocy po zakończonym kursie przez kilka dni czy tygodni – jeżeli na przykład będziesz miał problem z obsługą programu, czy natrafisz, na którego przypadek nie omawiano dokładnie na kursie. Taka gwarancja umożliwia ci szybki i łatwy kontakt z prowadzącym zajęcia, który poświęci ci czas, by bezpłatnie ci pomóc.

Wiesz już wszystko o zaletach kursów – jakie wybierać, na co zwrócić uwagę i przede wszystkim, co dzięki nim będziesz mógł zdobyć. W obecnych czasach, przy bardzo szybkim rozwoju nowych technologii, a także coraz większej cyfryzacji we właściwie wszystkich branżach, odpowiednie reagowanie to klucz do utrzymania swojej pracy i zarabiania coraz lepiej. Dlatego nie czekaj i podejmij wyzwanie: ukończ w tym roku przynajmniej jeden kurs. Gdy ci się to uda, na pozytywne efekty w swoim życiu i pracy nie będziesz musiał długo czekać!